814 mieszkań (40 budynków) należących dawniej do Orła Białego, później spółki Gant, Arrada i Zarządcy Ano należy od dziś do miasta, konkretnie Spółki Nieruchomości-Brzeziny. Akt notarialny został podpisany w Katowicach. Mieszkańcy od wielu lat zmagający się z koszmarem nieuczciwych właścicieli dziś otrzymali świąteczny prezent.

Świętowaliśmy z mieszkańcami już po rozstrzygnięciu przetargu, ale dziś ostatecznie dopełnione zostały formalności. 27 milionów złotych wpłynęło na konto syndyka i podpisany został akt notarialny. Podpisali go w obecności prezydent Sławy Umińskiej-Duraj prezesi: Krzysztof Ślusarczyk, Włodzimierz Koczot oraz syndyk Jarosław Reszka.

Właścicielem mieszkań jest spółka Nieruchomości-Brzeziny, której 100% udziałowcem jest miasto Piekary Śląskie. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie.

Formalne przekazanie mieszkań nastąpi 31 grudnia, a nowy zarządca przejmie obowiązki 1 stycznia. W styczniu płatności za czynsz będą odbywały się nowe konta – otrzymacie Państwo wszelkie informacje.

Administracja mieści się przy ul. W. Roździeńskiego 2a – budynek EkoParku (dawny Zespół Szkół nr 2).

To koniec bardzo długiej i wyboistej drogi do celu jakim było przejęcie tych mieszkań. Obiecaliśmy to w kampanii wyborczej w 2014 roku. Potrzeba było aż pięciu lat, żeby doprowadzić sprawę do końca, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób, wsparciu mieszkańców – udało się. To jeden z największych i najtrudniejszych projektów zrealizowanych w naszym mieście.

Nie będę już wracał do historii, tego kto i w jaki sposób torpedował ten projekt, do zawiadomienia skierowanego do prokuratury, wielu nieprawdziwych informacji i podburzania mieszkańców. To już za nami. Wspólnie przezwyciężyliśmy trudności.

– Ogromnie się cieszę, że udało się tę sprawę wreszcie zrealizować. Spełniliśmy oczekiwania mieszkańców, a przy okazji pokazaliśmy, że dotrzymujemy obietnic. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim osobom zaangażowanym w proces wykupu mieszkań, za ich wieloletnie starania. Dziękuję również mieszkańcom za ich zaangażowanie, cierpliwość i zaufanie do nas. To nasz wspólny sukces – uważa prezydent Sława Umińska-Duraj.

Pracownicy nowej administracji już pracują, wdrażane jest oprogramowanie komputerowe i przygotowywane regulaminy. Na miejscu służą wszelkimi informacjami.

– W styczniu 2020 roku lokatorzy otrzymają numery indywidualnych kont, na które będą wpłacać opłaty mieszkaniowe. Przystąpimy też do oględzin budynków, aby zaplanować niezbędne remonty. Mieszkańcy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, bo nic nie wydarzy się z dnia na dzień – mówi prezes Krzysztof Ślusarczyk.

To niewątpliwy sukces, do którego przyczyniło się bardzo wiele osób. Dziękowałem już wielokrotnie i robię to po raz kolejny. Każdemu, kto wspierał nasze działania – składam w imieniu mieszkańców serdecznie podziękowania.

– Na święta mieszkańcy otrzymują stabilizację. To był bardzo długi proces. Pani prezydent i radni Obywatelskiego Klubu Radnych nie ustawali w swych wysiłkach, aby doprowadzić do przejęcia tych mieszkań. I wreszcie doczekaliśmy się pozytywnego finału – mówi Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wesołowski.

– Finalizujemy rozwiązanie ważnego problemu społecznego. Chciałbym podziękować mieszkańcom za cierpliwość wykazywaną przez te wszystkie lata i zrozumienie dla złożoności problemu. Mimo wielu przeciwności losu odnieśliśmy sukces. Teraz przed nami jeszcze trudniejsze zadanie, czyli remont tych zaniedbanych przez lata budynków – mówi Łukasz Ściebiorowski, szef Obywatelskiego Klubu Radnych.

To nie będzie łatwe zadanie, ale wspólnymi siłami możemy krok po kroku zmieniać rzeczywistość.

– Deklarujemy z radnymi z dzielnicy pełną gotowość do pracy, jeśli będzie trzeba przy przejmowaniu zasobów, przygotowywaniu protokołów, inwestaryzacji czy planów remontowych. Wiemy jak ważny to jest moment dla kilku tysięcy mieszkańców – mówi radny Bartosz Szołtysik.

1 stycznia 2020 roku budzimy się w nowej, wreszcie normalnej rzeczywistości. Mieszkańcom dawnych zasobów Arrady życzę oczekiwanego spokoju i dobrej administracji. Jednym słowem: zwykłej normalności.

 

Na zdjęciu od lewej: Prezes Włodzimierz Koczot, syndyk Jarosław Reszka, prezydent Sława Umińska-Duraj, prezes Krzysztof Ślusarczyk po podpisaniu AKTU NOTARIALNEGO. Ten dokument trzymany przez prezydent to AKT WŁASNOŚCI 814 mieszkań! 

Oryginalna treść artykułu: https://www.krzysztofturzanski.pl/2019/12/koniec-gehenny-lokatorow-miasto-wykupilo-mieszkania-arrady-formalnosciom-stalo-sie-zadosc/